- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | NPTF |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Output Shaft Code | 27 |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Splines | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Code | B |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Material | Cast Iron |
| Series | H Series |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Paint Code | D |
| Mounting Type Code | B |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Weight | 11.2 LB |

