- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Paint Code | D |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Output Shaft Code | 27 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Port Code | B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Splines | 0 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features | None |
| Weight | 11.2 LB |

