- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 17.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 17.9 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Material | Cast Iron |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | C |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3106.61 in lb |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Type | Manifold |
| Output Shaft Code | 01 |
| Weight | 13.0 LB |

