- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mount Type | 2 Bolt |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Element | Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Series | H Series |
| Port Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 13.0 LB |

