- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 1 |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Splines | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1372 in lb |
| Series | H Series |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Material | Cast Iron |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features | None |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 13.0 LB |

