- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Type Code | A |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Case Drain Code | 1 |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | H Series |
| Port Location | Side Port |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1372 in lb |
| Splines | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 13.0 LB |

