- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Series | H Series |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Splines | 0 |
| Port Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Output Shaft Code | 24 |
| Seal Material | Buna-N |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flow Rate | 9.5 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 496 in lb |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Shaft Type | Straight |
| Weight | 13.0 LB |

