- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Splines | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Series | H Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Weight | 13.0 LB |

