- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Duty | Standard-Duty |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features | None |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Series | H Series |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain Code | 1 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 13.0 LB |

