- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 3/4-16 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Type Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | G |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Location | End Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3107 in lb |
| Splines | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | SAE-8, 3/4-16 UNF-2B |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| Weight | 13.0 LB |

