- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 3/4-16 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Series | H Series |
| Port Location | End Port |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Size | SAE-8, 3/4-16 UNF-2B |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | A |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3107 in lb |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Port Code | G |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Material | Cast Iron |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 13.0 LB |

