- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features | None |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | S Series |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | Manifold |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Port Code | C |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 29.0 LB |

