- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Port Type | Manifold |
| Port Code | C |
| Mounting Type Code | REF! |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | S Series |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Weight | 29.0 LB |

