- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Motor Element | Geroler |
| Port Code | C |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | REF! |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Port Type | Manifold |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Weight | 29.0 LB |

