- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | Manifold |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | C |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Special Features | None |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 29.0 LB |

