- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Case Drain | None |
| Motor Element | Geroler |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Code | C |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features | None |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Type | Manifold |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 29.0 LB |

