- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Geroler |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Series | S Series |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | C |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Port Type | Manifold |
| Weight | 29.0 LB |

