- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 18.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Port Code | C |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 18.2 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Manifold |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Series | S Series |
| Weight | 29.0 LB |

