- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 18.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Type | Manifold |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | C |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 18.2 |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

