- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | C |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Series | S Series |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Port Type | Manifold |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 29.0 LB |

