- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Port Type | Manifold |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Case Drain | None |
| Series | S Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Port Code | C |
| Motor Element | Gerotor |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

