- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Port Code | B |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Motor Element | Geroler |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | NPTF |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Splines | 6 |
| Shaft Type | Splined |
| Weight | 29.0 LB |

