- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | B |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | NPTF |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Series | S Series |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Splines | 6 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Shaft Type | Splined |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Duty | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

