- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 6 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Special Features | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Element | Geroler |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Series | S Series |
| Port Code | B |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Shaft Type | Splined |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | REF! |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 4 Bolt |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

