- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Motor Element | Geroler |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | B |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Splined |
| Series | S Series |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 02 |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Splines | 6 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Weight | 29.0 LB |

