- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Paint Code | J |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Series | S Series |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Splines | 6 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Port Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Weight | 29.0 LB |

