- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 02 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Series | S Series |
| Paint Code | J |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Port Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Corrosion Resistant | No |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Weight | 29.0 LB |

