- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Location | Side Port |
| Splines | 6 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Series | S Series |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | B |
| Case Drain | None |
| Shaft Type | Splined |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

