- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Paint Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Type | NPTF |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | B |
| Splines | 6 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | REF! |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 29.0 LB |

