- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Mounting Type Code | REF! |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 253 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | S Series |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Splines | 6 |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Type | Splined |
| Port Code | B |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Special Features | None |
| Weight | 29.0 LB |

