- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Splines | 6 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 253 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Series | S Series |
| Weight | 29.0 LB |

