- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| Series | S Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2664.07 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Type | Splined |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 6 |
| Port Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| RPM [Max] | 165 rpm, 343 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 29.0 LB |

