- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2664.07 in lb |
| Paint Code | A |
| Case Drain | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | S Series |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| RPM [Max] | 165 rpm, 343 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 29.0 LB |

