- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Port Type | Manifold |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Shaft Type | Splined |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Viscocity (SUS) [Max] | 70 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Series | S Series |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Shaft Size | 1 |
| Port Code | C |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Output Shaft Code | 02 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 6 |
| Motor Element | Gerotor |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

