- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | C |
| Output Shaft Code | 02 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Shaft Size | 1 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Viscocity (SUS) [Max] | 70 |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Splines | 6 |
| Port Type | Manifold |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 29.0 LB |

