- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Port Code | C |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 6 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | Manifold |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | REF! |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 29.0 LB |

