- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | C |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Series | S Series |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Port Type | Manifold |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 6 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Output Shaft Code | 02 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 29.0 LB |

