- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Case Drain | None |
| Output Shaft Code | 01 |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Motor Element | Geroler |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

