- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Type | NPTF |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | B |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Splines | 0 |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Geroler |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Series | S Series |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Motor Type | Spool Valve |
| Weight | 29.0 LB |

