- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Case Drain | None |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Splines | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | B |
| Port Type | NPTF |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Weight | 29.0 LB |

