- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Paint Code | A |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Code | B |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Geroler |
| Splines | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 01 |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Case Drain | None |
| Port Type | NPTF |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Series | S Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

