- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 18.24 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 18.24 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Element | Geroler |
| Port Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Case Drain | None |
| Splines | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Weight | 29.0 LB |

