- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 18.24 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow Rate | 57 lpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint Code | A |
| Motor Element | Geroler |
| Series | S Series |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Splines | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Displacement (in³/rev) | 18.24 |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 29.0 LB |

