- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Series | S Series |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.54 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | BSP |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Motor Element | Geroler |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | E |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Case Drain Code | 2 |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Material | Cast Iron |
| Port Size | G 1/2 |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Weight | 29.0 LB |

