- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Port Type | BSP |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 2 |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Splines | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.54 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | S Series |
| Port Size | G 1/2 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Motor Element | Geroler |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Special Features | None |
| Port Code | E |
| Weight | 29.0 LB |

