- Spool Valve Motor Type
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Port Size | 1/2 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Port Code | E |
| Series | S Series |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Type Code | REF! |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | BSPP |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 10.1 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 29.0 LB |

