- Spool Valve Motor Type
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | BSPP |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Code | E |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Location | Side Port |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 10.1 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size | 1/2 |
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Geroler |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 29.0 LB |

