- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | E |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 2 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | None |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Port Type | BSPP |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Splines | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 29.0 LB |

