- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Splines | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Port Code | E |
| Material | Cast Iron |
| Port Type | BSPP |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Shaft Type | Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Shaft Code | 24 |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | S Series |
| Special Features | None |
| Case Drain Code | 2 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 29.0 LB |

