- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Type | BSPP |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Port Code | E |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 24 |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Element | Geroler |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 2 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Series | S Series |
| Shaft Type | Straight |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

